Víno

Pěstování vinné révy na území Bulharska

Archeologické nálezy dokazují, že na území Bulharska se již před 6000 lety lisovala šťáva z hroznů vinné révy. První vinice zde cca před 3000 lety založili Thrákové, kteří se zde usadili a dali vzniknout prvním místním odrůdám.

V současné době je bulharské vinařství na vzestupu a bulharská vína sklízí mezinárodní úspěchy. Kvalitní bulharská vína konkurují těm nejlepším vínům z Itálie, Francie, Španělska a Řecka. Úspěšnost bulharských vín je bezpochyby dána jedinečnou zeměpisnou polohou, přírodními podmínkami a poměrně vlhkým a teplým podnebím.

Bulharsko je rozděleno do 5 hlavních vinařských oblastí.  Podunajská nížina – severní vinařská oblast, Thrácká nížina – jižní vinařská oblast, Pobřeží Černého moře – východní vinařská oblast, Údolí růží – subbalkánská vinařská oblast, Údolí řeky Strumy –  jihozápadní vinařská oblast.

Hlavními odrůdami pěstovanými v Bulharsku jsou Merlot, Cabernet Sauvignon, Syrah, Sauvignon Blanc, Chardonnay, Traminer a Muscat Ottonel. Z původních odrůd jsou to zejména Mavrud, Melnik, Gamza, Dimiat, Grozen, Balgarsko Slnce, Moscatel, Rubín, Kagor.

Námi dovážený sortiment vín pochází z vinic, které nejsou téměř chemicky ošetřovány.